Aktivity v okolí

Lokalita:

Penzion Windows se nachází v srdci Lužických hor v malebné vesnici Dolní Světlá nedaleko města Cvikov. Lužické hory jsou pohraniční pohoří, ležící zhruba uprostřed mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří se nachází na území Německa (Zittauer Gebirge). Lužické hory jsou i přes svou malou rozlohu jsou zajímavé v každou roční dobu a je až s podivem, kolik turistických pozoruhodností lze zde objevit.

AKTIVITY aneb co u nás a blízkém okolí můžete podniknout...

V letních měsících si v Lužických horách přijdou na své turisté i cyklisté anebo houbaři. Pro cyklisty kterým nevyhovuje horský terén se nabízí krásná, rovinatá, 18 km dlouhá cyklotrasa okolo německé Žitavy, která vás provede všemi třeni státy. Objedete jezero Olbersdorfer See, které vzniklo zatopením hnědouhelného dolu. Cestou objevíte také Trojmezí, kde se stýkají hranice polské, německé a české republiky. Projedete se také krásným Žitavským náměstím. Popřípadě 46km daleko je rovinatá, 16 km dlouhá cyklo a in-line stezka okolo Berzdorfer See. Několik set metrů za penzionem Celnice začíná naučná stezka obnoveným mokřadem "Brazilka". V teplých dnech doporučujeme využít přírodní přehradu Naděje. Golfisté si přijdou na své v nedalekém rezortu Malevil.

I vodáci si přijdou na své! V nedalekém Hrádku nad Nisou, u koupaliště Kristína je možné zapůjčit kanoe a splout si řeku Nisu, která po opuštění území České republiky tvoří hranici mezi Německem a Polskem. Překvapivě, nejrychlejší cesta do Hrádku nad Nisou (20km) vede přes Německo a Polsko.

V zimních měsících můžete využít nedaleké středisko na německé straně ski areál Waltersdorf (2km) - 2 vleky a běžecké tratě. K dispozici jsou i lyžařská střediska Horní Podluží (12 km) - 3 vleky, Sportovní areál Polevsko (17km) Ski areál Ještěd (50 km); Bedřichov - Jizerká magistrála (50 km). O stavu sněhu na běžeckých tratích a o dalších aktuálních možnostech lyžování se dozvíte v Sněhové Samoobsluze na serveru luzicke-hory.cz

Rozmanitá lidová architektura je charakteristickým prvkem Lužických hor . Na území hor se zachovaly zříceniny několika hradů, z nichž nejznámější je Tolštejn, Kamenický hrad s vestavěnou rozhlednou. Z hradů Milštejna, Fredevaldu a Starého Falkenburka zůstaly jen chudé zbytky zdiva. Pro oko jsou také zajímavé skalní útvary - Bílé kameny, Pustý zámek, Zlatý vrch, Dutý kámen a Panská skála, dobře známá jako "Varhany" nebo Ledová jeskyně u Naděje. Nádherné rozhledy jsou z vrcholů Klíče, Luže, Hvozdu a Jedlové. V oblasti se vyskytuje též množství skalních reliéfů. Další informace o místních památkách získáte na oficiálním webu obce Mařenice.

Zajímavé památky najdeme i v podhorských městečkách, zejména v Jablonném v Podještědí (barokní chrám sv. Vavřince od J. L. Hildebrandta) a nedaleký zámek Lemberk a v České Kamenici (kostel sv. Jakuba a poutní kaple Panny Marie). Zajímavý je i hornický Jiřetín pod Jedlovou s Křížovou horou nebo Chřibská s nejstarší sklárnou v Evropě.Skalní hrad a poustevna v Sloupu v čechách je téměř "povinnost" navštívit. U obce Sloup naleznete též Lesní divadlo, kde se v letních měsících konají divadelní představení která mají neopakovatelnou atmosféru.

V blízkém Německu najdeme asi největší turistickou atrakcí Žitavských hor a jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice romantickou zříceninu hradu a kláštera Oybin. Mezi Oybinem a Krompachem se nachází Hvozd (Hochwald), druhá nejvyšší hora Lužických hor. Jezdí tam i silniční vláček.Kousek od našeho penzionu, v německém v lázeňském městečku Jonsdorf, v přírodní rezervaci Jonsdorfer Felsenstadt najdete lomy na mlýnské kameny nebo skalní masiv Nonnenfelsen , česky Jeptišky, který se řadí mezi nejbizarnější a nejatraktivnější turistické cíle Žitavských hor i mnoho dalších zajímavých míst. Například jedinečný Motýlí dům.

Žitavskou úzkokolejkou která se pyšní světovým unikátem se můžete z Jonsdorfu svézt do okresního města Žitavy, popřípadě přestoupit na trať do Oybina. Prospekty ke stažení najdete ZDE. Výhodnou jednodenní jízdenku EURO-NISA-TICKET pro cenově výhodné cestování do Německa a Polska (příhraničí) si můžete pořídit na nádražích ČD nebo ve vlaku. S jízdenkou se lze vypravit i do 100 km vzdáleného Bad Muskau, kde lze nalézt umělecké zahradnické dílo světového významu, park knížete Pücklera.
Budete-li v Drážďanech, navštivte i nedaleký kouzelný zámek Moritzburg kde se v roce 1973 natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Seznam a ceny parkovišť v Drážďanech naleznete ZDE, mapa je ZDE.
Berzdorfer See - 40 km daleko se nachází na německo - polské hranici přírodní ráj - 960 ha třpytivé vodní plochy jednoho z mnoha Lužických jezer. Písečné pláže a šťavnatá zeleň a 16 km dlouhá, rovinatá, z větší části asfaltovaná okružní cesta která je cyklostezkou i In-line trasou která vede podél pláží, hřišť a přírodní rezervací.

Ferratová oblast jen 120 km od Prahy najdete dvě velmi pěkně zajištěné cesty – via ferraty v německé části Lužických hor (Zittauer Gebirge). 2 km od našeho penzionu je ta nejbližší via ferrata Jeptiška (Nonnensteig). O něco dále naleznemo blízko Oybina ferratu Alpiner Grat. Dobrý popis ferrat najdete ZDE.

Nákupy jsou u nás tak trochu problém - v obci není žádný obchod. Je dobré nakoupit si cestou v Liberci, České Lípě nebo Novém Boru.Zajímavé možnosti dobrých nákupů se nabízejí v blízké německé Žitavě. Na rozdíl od nás mají ale v neděli zavřeno. Na polské straně najdeme hned za mostem z Žitavy oblíbený obchod Biedronka kde vás ceny určitě mile překvapí. Odkazy na německé akční letáky, a polské akční letáky.

Upozornění pro kuřáky - cigarety nekoupíte nikde ve Světlé, ani v žádné restauraci!


Zajímavé odkazy které byste neměli přehlédnout:

Virtuální Českokamenicko 

  • ZDE najdete interaktivní mapu okolí s množstvím tipú na výlety
  • Mapy.cz otevře turistickou/cyklomapu našeho okolí 
  • ZDE se můžete podívat na průvodce aktivitami v nedalekém Českosaském Švýcarsku
  • ZDE najdete průvodce Horní Světlou a okolím, díky kterému si můžete naplánovat pěší nabo cyklistickou tůru.
  • Mapky místních pamatek obce Mařenice a Dolní a Horní Světlé.
  • ODKAZ na stránky pořadu Toulavá kamera České televize, kde najdete mnoho pořadů o Lužických horách a okolí našeho penzionu.
  • Historická Saská města v blízkosti, která se vyplatí navštívit: Zittau (Žitava) 18km, Bautzen (Budyšín) 53km, Dresden (Drážďany) 95km, Görlitz (Zhořelec) 56km nebo Cottbus (Chotěbuz) 140km.
Vytvořte si webové stránky zdarma!